Mobil: 0944319923, e-mail: info@pansy.sk

Starostlivosť o citlivú pokožku okolo očí

Starostlivosť o citlivú pokožku okolo očí

Starostlivosť o citlivú pokožku okolo očí

Určite to každá poznáte. Doma máte nespočetné množstvo kozmetiky, pretože kozmetiky nikdy nie je dosť a keď vstúpime do drogérie, tak sa z nás automaticky stanú nákupné maniačky. Prišli ste kúpiť dve možno tri veci, no odchádzate však s plnou kabelkou.

Možno tú kozmetiku aj využívate a staráte sa o svoju pokožku poctivo, no ruku na srdce. Tvár si každé ráno vyčistite, nanesiete hydratačný krém. Večer sa odlíčite a znova ju vyčistíte a nanesiete krém.

Ale! Zabúdame však na najcitlivejšiu časť pleti a to na oči!

Chcete vyzerať mlado a sviežo po celý čas. Správnou starostlivosťou sa to dá!

Ako povedala slávna Coco Chanel:„V dvadsiatke má žena tvár, akú jej nadelila príroda, v tridsiatke takú, aký žije život, a v päťdesiatke takú, akú si zaslúži.“ 

Koža okolo očí je desaťkrát tenšia než koža na tvári. Ako starneme, koža stráca svoju elasticitu a stáva sa ešte tenšou kvôli rozpadu kolagénu. Nadmerné pitie alkoholu, nedostatok spánku, stres, dehydratácia a iné faktory jej stav ešte zhoršujú. Pokožka okolo očí je v neustálom pohybe. Len žmurkaním urobíme denne 10 000 pohybov.

Na správnu starostlivosť o pokožku okolo očí je dôležité pochopiť nielen anatómiu tejto oblasti, ale aj proces obnovy kožných buniek.

Koža očných viečok pozostáva z niekoľkých vrstiev. Najhlbšia, subkutánna vrstva obsahuje tenkú vrstvu fascie, ktorá leží na hornej časti orbicularis svalu, sval, ktorý umožňuje pohyb viečka. Ďalej, dermis, ktorá tvorí nosnú vrstvu pokožky, je tvorená vláknami podobnými proteínom vrátane zväzkov elastínu a kolagénu, fibroblastov, nervov a ciev. Horná vrstva, epidermis, pozostáva z bazálnych buniek, melanocytov, Langerhansových buniek, keratinocytov a na vrchole vrstvy mŕtveho bunky (tiež známeho ako stratum corneum) tvoreného z korneocytov. Epidermálna vrstva dodáva pokožke svoj vzhľad, farbu, pružnosť, textúru a zdravie.

 

Bazálne bunky reprodukujú nové bunky každých pár dní. Keď tieto bunky migrujú nahor, stávajú sa suchšie a ploché. Keď sa dostanú na povrch kože, už nie sú nažive a označujú sa ako korneocyty. Tento proces migrácie z bazálnych buniek na korneocyty je to, čo dáva pokožke schopnosť regenerovať sa. Tento proces obnovy kože je známy ako odvykanie. Desquamation je prebiehajúci proces, ktorý trvá asi dvakrát u mladého človeka, a výrazne dlhšie - asi 37 dní u jedincov nad 50 rokov. Vytváranie korneocytov dáva pokožke krvavý alebo suchý, starý vzhľad. Koža sa cíti a vyzerá drsne a jej schopnosť zadržať vodu sa stráca.

 

 

Ako udržiavať pokožku okolo očí zdravú?

Starostlivosť o pokožku okolo očí je veľmi jemný proces. Treba k nej pristupovať s citom, pokožku netreba veľmi naťahovať alebo zbytočne dráždiť.

Pri výbere výrobku na starostlivosť o pleť pre túto oblasť je preto potrebné venovať mimoriadnu pozornosť. Produkty, ktoré obsahujú jemné, nedráždivé zlúčeniny, ktoré znižujú výskyt vrások (exfolianty), spolu s širokou škálou vitamínov, antioxidantov a kožných plumpingových látok sú ideálnym riešením.  


Pri výbere produktu je dôležité, aby bol bez oleja. Výrobky obsahujúce olej zvyšujú pravdepodobnosť upchatých žliaz okolo očí, ktoré môžu viesť k vzniku škvŕn a iných očných problémov. Najmä nositelia kontaktných šošoviek by sa mali vyhýbať produktom obsahujúcim olej. Olej nie len spôsobuje rozmazané videnie, ale môže tiež spôsobiť trvalé zafarbenie. Aby sa minimalizovala možnosť kontaminácie, ľudia by sa mali vyhnúť výrobkom baleným spôsobom, ktorý si vyžaduje "ponorenie" prstov do pohára. 

Časté kožné exfolianty sú alfa-hydroxykyseliny, často označované ako AHA. AHA sú skupina prirodzene sa vyskytujúcich látok nachádzajúcich sa v rôznych druhoch ovocia, cukrovej trstiny a mlieka. Spôsobujú uvoľnenie vonkajších vrstiev mŕtvych buniek, čo vedie k exfoliácii (odlupovanie mŕtvych buniek kože), čím sa bojuje s nahromadením korneocytov. Zrýchlený obrat umožňuje hladkú a jemnejšiu pokožku a znižuje vzhľad jemných vrások. Riedením vrstvy mŕtvych buniek zvyšuje AHA penetráciu ďalších dôležitých zložiek. AHA tiež pôsobia ako vynikajúce zvlhčovadlá vďaka svojej hydroskopickej (viaže vodu) schopnosti. . 

Okrem AHA sú pre starostlivosť o pokožku okolo očí dôležité ďalšie zložky, ako sú zvlhčovače, antioxidanty a rastlinné extrakty.

 

 

 

 

 

 

 

Antioxidačné vitamíny vrátane vitamínov A, B-komplexu, C, D a beta-karoténu poskytujú ochranu proti poškodeniu voľnými radikálmi. Voľné radikály sú "vyvážené" mikroskopické molekuly zvyčajne nachádzajúce sa v skupinách po tisíce. Majú silu robiť rozsiahle poškodenie bunkovej membrány, ako aj úplnú deštrukciu normálnych buniek tým, že ich zbavia kyslíka. Znečistenie, UV žiarenie, fajčenie, veľké množstvo alkoholu a denný stres môžu vyvolať produkciu voľných radikálov. Antioxidanty robia voľné radikály neškodné pred poškodením zdravých buniek pokožky.

 

Zvlhčovadlá , ako napríklad hyaluronát sodný, pomáhajú znižovať jemné vrásky spôsobené dehydratáciou. Hyaluronát sodný je najefektívnejším zvlhčovadlom, ktorý je k dispozícii, a má schopnosť viazať vlhkosť v množstve tisíckrát väčšej jeho molekulovej hmotnosti.

 

Bylinné extrakty a lipozómy vrátane harmančeka, chrpa, chleba, bisabololu a lecitínu znižujú sčervenanie, opuchy a pôsobia na vyživovanie, revitalizáciu a omladenie pokožky.

 

Typy na udržanie pokožky okolo očí zdravej:

Okrem výberu vhodného výrobku na starostlivosť o pokožku sú dôležité aj ostatné veci pri udržiavaní zdravej pokožky okolo očí:

Piť veľa vody. Voda zohráva rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní pružnosti kože.

Vyhnite sa fajčeniu cigariet. Nikotín zužuje krvné cievy na tvári a pod očami. 

Zostaňte mimo slnka. Nadmerná expozícia ultrafialovému žiareniu spôsobuje, že melanocyty, bunky produkujúce pigmenty, sa abnormálne zrelia. Výsledkom sú vekové škvrny a nerovnomerná pigmentácia. UV žiarenie je zodpovedné za až 90% starnutia a môže pridať niekoľko rokov k svojmu vzhľadu. Ak ste však vystavené slnku, používajte kvalitný slnečný krém.

Používajte slnečné okuliare, aby ste predišli mračeniu.

Veľa odpočinku. Únava môže spôsobiť, že pokožka vyzerá bledo a vyčaruje.

Obmedzte príjem alkoholu. Nadmerné pitie môže spôsobiť dehydratáciu, takže sa každý týždeň obmedzte na sklenku alebo dve vína

Používajte kvalitný odborne odporúčaný produkt starostlivosti o pokožku pre oblasť okolo očí.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Čakajte prosím...